7 adımda stresten kurtulmanın yolunu açıklıyoruz...


Doğru nefes, ağır, derin ve sessiz olmalı. Nefes verirken gerginliğin kaybolup, vücudun gevşediğini ve rahatladığının hissedin. Nefesi, burundan alıp ağızdan verin. Özellikle Boyun fıtığı olanlara faydalı vede komik bir önerimiz var. Ağzınızı sık sık açmaya çalışın. Böylelikle boyna baskıyı azaltmış olursunuz. Televizyonda Prof. söyledi. Hastasının birine tavsiye etmiş, oda denemiş, sonra Prof.'a gelmiş ve demiş ki:

- Hocam çok sinek yuttum ama boynum daha iyi şimdi...

Günde 10-15 dakikalık fiziksel egzersizleri alışkanlık hale getirin.

Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. Çeşitli yiyeceklerle ideal kilonuzu koruyun, aşırı yağ, şeker ve tuzdan kaçının, alkollü içecekleri makul ölçüde alın. Yiyeceklerinizi küçük lokmalara halinde yavaş ve iyece çiğneyerek yiyin. Bol su için.

Aynı saatlerde uyuyup uyanmayı alışkanlık haline getirin. Uyumak için yatağa yatın, sıkıntı, üzüntü, başarısızlık veya hataları yatakta düşünüp çözüm aramayın. Uyumamaktan korkmayın, yatakta sessizce geçirilen saatler de uyku kadar dinlendirir. O gün yaşadığınız güzel anlardan 5 tanesini tekrar hatırlayarak uyumaya çalışın...

Kendinizle olumlu diyaloglar kurun. Problemi saptayıp, küçük parçalara ayırın. Çözüm için seçenekleri belirleyin, bir tanesini seçip uygulayın. Sonuçları değerlendirip öğrendiklerinizi gözden geçirin. Sonuç olumluysa kendinizi ödüllendirin. Olumsuz bir sonuç çıkarsa başka seçenekleri deneyin, vazgeçmeyin, mutlaka uygun bir çözüm vardır.

Stres yaratan durum veya durumları arkadaşlarınızla, yakınlarınızla paylaşın. Bol bol gülün, bizi takip edin...

Öfkeliyken ani kararlar vermeyin. Ne demişler öfkeyle kalkan zararla oturur...